REGIONÁLNÍ KUCHAŘKA Petry Pospěchovej – recenzia a súťaž o knihu

REG obalka F.inddNázov: REGIONÁLNÍ KUCHAŘKA – Všechny chutě Čech, Moravy a Slezska
Autor: Petra Pospěchová
Fotografie: David Turecký
Food styling: Klára Zíková
Vydavateľstvo: Smart Press, 2013, www.smartpress.cz

Prečo knihu čítať?

  • máte radi tradičné recepty a suroviny, Regionální kuchařka obsahuje 13 kapitol a 136 vyskúšaných receptov; každá kapitola predstavuje konkrétny región a špecifiká jeho kuchyne; mňa v knihe príjemne prekvapilo sladidlo sirob, ktoré sa vyrába z cukrovej repy, používa sa všade tam, kam by sme použili med; má výraznú chuť, preto sa nehodí do kávy alebo čaju; pridával sa do kaší, perníkov a dokonca ho spomínajú i niektoré recepty na miletínske modlitbičky; z 10 kg repy získame asi liter sirobu; v špajzy vydrží aj niekoľko rokov; príprava sirobu: umytú repu nakrájame na plátky, zalejeme trochou vody, aby bola repa ponorená, a varíme do zmäknutia (asi 2-3 hodiny), potom prepasírujeme cez plátno a sladkú vodu zvaríme, kým nezíska konzistenciu redšieho medu
  • chcete sa o konkrétnych surovinách a receptoch dozvedieť viac; kniha vysvetľuje, prečo sa používali práve dané suroviny alebo spôsoby prípravy jedla, čo sa jedlo v minulosti vo všedný deň i počas sviatkov, s akými rituálmi bolo jedlo spojené
  • oceňujete kvalitné fotografie receptov a foodstyling 
  • obľubujete kuriozity; kniha vás zoznámi s národopisom, históriou, s množstvom zaujímavostí (napr. kde je na Strážnicku najväčšia jarabina oskorušová alebo kde kúpite pálenku oskerušovicu), ale hlavne s tým najlepším z kuchyne daného regiónu

Obsah knihy

Knihu môžete vyhrať, ak nám do komentára pod článkom napíšete názov vášho obľúbeného tradičného jedla. Ak pripojíte aj recept, veľmi nás potešíte 🙂 Nezabudnite pripojiť e-mailovú adresu! Výhercu knihy vyžrebujeme cez random.org 15. 5. 2014. Držíme palce!

Miletínské modlitbičky

Receptů na modlitbičky je řada, základem je vždy variace na perníkové těsto provoněné příslušným kořením: tedy hřebíčkem, skořicí, badyánem a troškou nového koření. Pokud chcete ochutnat originál pečený podle prastarého receptu, vyrábí je firma Erben.

Krkonoše - Miletínské modlitbičky

25 kousků
500 g hladké mouky
200 g sirobu (nebo medu)
100 g cukru moučky
100 g másla
1 vejce
1/2 lžičky jedlé sody
1 lžička perníkového koření
Do náplně
4 lžičky sirobu nebo medu
špetka skořice
1 vejce
piškotové drobečky
1 lžíce rumu
200 g mletých vlašských ořechů

Na polevu
100 g cukru moučky
horká voda (asi 1 lžíce)
trocha rumu
50 g mandlí na ozdobu

Z hladké mouky, 100 g cukru moučky, jedlé sody, lžičky perníkového koření, másla, jednoho vejce a sirobu, případně medu, vypracujeme těsto. Necháme je do druhého dne odpočinout při pokojové teplotě. Znovu propracujeme, pokud se lepí, lehce podsypáváme moukou. Vyválíme tenčí placku o výšce asi 4 mm a z ní pak vykrajujeme obdélníčky o rozměru 10 x 6 cm. Upečeme v troubě vyhřáté na 180 °C.

Než se pustíme do pečení, připravíme nádivku z mletých vlašských ořechů, čtyř lžiček sirobu, špetky skořice, jednoho vejce a jedné lžíce rumu. Je-li příliš řídká, zahustíme drobečky z piškotů.

Mandle spaříme, oloupeme a rozdělíme na poloviny.

Upečené obdélníčky vytáhneme z trouby a necháme zchladnout. Potom slepujeme náplní. Nakonec připravíme polevu. Zbylých 100 g cukru moučky třeme s horkou vodou, měla by stačit jedna polévková lžíce. Postupně po kapkách přidáváme rum. Třeme tak dlouho, až je poleva hustá, lesklá a hladká. Ihned jí z jedné strany potíráme modlitbičky a zdobíme půlkou mandle.