Ste hladní? Najedzte sa online.

Bol to jeden z tých momentov, keď si človek nahlas povzdychne: Ako to, že som na ten nápad neprišiel ja? Zo začiatku sa to zdá ako celkom dobrý vtip, potom trošku úchylné a nakoniec po hlbšej úvahe je celkom logické.

Radi jete a hľadáte podnikateľský nápad? Môžete skúsiť kariéru 33-ročnej Kórejky, ktorá zarába vyše 9 tisíc dolárov mesačne len tým, že sa dobre naje. Každý večer tisíce ľudí zasadnú pred internet a naživo sledujú prenos z jej večere.

1063408

Nový fenomén má názov muk-bang (po kórejsky prenos z jedenia) a využívajú ho ľudia, ktorí nechcú večerať osamote, ale aj tí na diéte. Na internete existuje okolo 5 tisíc kanálov, kde možno pozerať ako iní jedia a priemerne takto trávi čas denne okolo 3 miliónov ľudí. Kanály sa dá väčšinou pozerať zadarmo, ale diváci radi platia za možnosť poďakovať za príjemnú spoločnosť prostredníctvom virtuálnych žetónov, ktoré potom možno vymeniť za reálne peniaze. V modernej Južnej Kórei sa pôvodné sociálne väzby menia a rodina už nie je tak dôležitá ako v minulosti. Nárast počtu jednočlenných domácností je tam rýchlejší než v ktorejkoľvek z porovnateľne bohatých krajín.

Korean food

Foto by internet

Pre Kórejcov bolo jedlo vždy významným prvkom kultúry a základom spoločnosti. Dokonca kórejské slovo rodina znamená “tí, ktorí jedia spolu” – hovorí profesor Sung-Hee Park z Ewha University.

Najväčšou hviezdou muk-bang je 33-ročná Park Seo Yeon vystupujúca pod pseudonymom Diva, ktorá počas jedného večera je schopná zjesť 4 veľké pizze, alebo 3 kg hovädzieho mäsa. Jej výhodou oproti ostatným je neprirodzene obrovský žalúdok a veľmi dobrý metabolizmus. Okrem toho, podľa nás musí celý zvyšok dňa stráviť cvičením. Webkamerový prenos z jej večere trvá v priemere 4 – 6 hodín, počas ktorých Diva konzumuje a rozpráva so svojimi divákmi. Tí s ňou komunikujú prostredníctvom otázok a komentárov cez chat.

Pre Divu nepredstavuje muk-bang len hobby, ale aj spôsob života. Mesačne jej prenosy prinášajú 9,3 tisíc USD, hoci výdavky na jedlo, ktoré každodenne spotrebuje, si vyžiadajú okolo 3 tisíc USD za mesiac. Sama Diva uvádza, že veľa jej divákov je na diéte, alebo sú v nemocniciach, kde nemôžu jesť čo by chceli. “Moji fanúšikovia mi často píšu, že ma radi pozorujú pri jedení najmä preto, že to robím s chuťou … a všetky moje jedlá vyzerajú na vynikajúco,” – povedela v rozhovore pre CNN. A pre Reuters internetová hviezda dodala, že jej performance pomohli aj jej samej bojovať s vlastnou samotou.

Napriek celej absurdnosti sme teda schopní pripustiť, že možno v tom zvláštnom formáte nakoniec je aj zrnko logiky. Samozrejme, my radšej stolujeme so živými ľuďmi, ale aj nám sa často prihodí skypovanie pri obede a niekedy pri jedení pozeráme aj televíziu.  Nás na muk-bang baví najviac prezeranie si úžasných kórejských jedál vo veľmi vtipnom kontexte.

Tu nájdete všetky večere Divy.