Tropický zemiak – plantain

L1100439

Rodina banánov, ktorej kráľom je ten u nás najviac známy – žltý Cavendish banán, má aj ďalších zaujímavých predstaviteľov. Austrálske červené banány s ľahkou príchuťou malín, filipínske Latundan banány malých rozmerov s chuťou pripomínajúcou jablko no a v neposlednej rade plantain, ktorý je najlahšie si pomýliť s bežným banánom. Býva však väčší a hlavne má inú chuť a vlastnosti.

Platany obsahujú viac škrobu a menej cukru ako banány, preto sú väčšinou varené alebo inak spracované pred jedením. Jedia sa zrelé aj nezrelé. Nezrelé zelené platany musíme najprv vždy tepelne spracovať, uvariť alebo vypražit. Ich dužina je tvrdá a kôra často tak tuhá, že musí byť obrezaná nožom. Zrelé hnedé platany možeme lúpať ako typické dezertné banány a ich dužina je mäkšia ako u nezrelých. Môžu sa jesť surové, ale nie sú tak chutné, preto ich zvyčajne varíme, grilujeme alebo vyprážame, v šupke alebo bez nej. Majú tendenciu karamelizovať. Ovocie môžete tiež zomlieť na banánovú múku. Majú veľkú výživnú hodnotu a v tropických krajinách sú dôležitým zdrojom potravy a často sú považované za praktickú alternatívu zemiakov. Kvety sa konzumujú buď surové (v Laose, Thajsku), alebo varené (Mjanmar). Horná časť (asi 30 cm) z vedeľajšieho kmeňa banánovníka sa používa ako súčasť barmskej rybacej polievky mohinga. Banánové listy sú bežne používané ako obaly potravín a pod jedlo namiesto taniera. Priemerný platan má asi 220 kalórií a je dobrým zdrojom draslíka a vlákniny.

L1100455

Možno ich tiež pripraviť na pare, varené s kari, nasekané v drinku, rozomleté do cesta, na raňajkové pyré, grilované s rybou, či plnené čiernou fazuľou. My sme si dali ovsenú kašu varenú na ovčom mlieku s hrozienkami a platanmi opečenými na masle. A z jedného sme urobili výborné chipsy. Stačí nezrelé platany nastrúhať na tenké plátky a dať do rúry na 200 stupňov na cca 20 min. a v polovici ich obrátiť. Pred pečením ich môžete rôzne dochutiť, my sme ich posipali sladkou paprikou a soľou. Môže to však byť aj chili, škorica, rasca, cesnak.

L1100466 L1100471